Pamięci RAM i telefony komórkowe

Pamięci RAM w naszych komputerach działają jak nasza pamięć krótkotrwała. Pozwalają one bowiem zapamiętywać na chwilę obliczenia procesora i wykorzystywać je w aplikacjach i wątkach działających wewnątrz systemu operacyjnego.

To właśnie zadanie sprawia, że pamięci RAM są bardzo ważnym elementem każdego urządzenia komputerowego i powinniśmy zadbać o ich odpowiednią ilość.

Czym grozi posiadanie zbyt małej ilości pamięci RAM? Przede wszystkim spowolnieniem komputera. Duża ilość przetwarzanych danych powoduje, że komputery z małą ilością pamięci zwalniają znacznie szybkość wykorzystując wszelkie dostępne zasoby, bądź też wyłączają te mniej potrzebne, co może powodować częste zwieszenia, lub błędy systemowe. Aby ich uniknąć, najlepiej wymienić kości RAM-u na jakieś powiadające większą pojemność.

Gdy telefony komórkowe wchodziły do Polski były duże, brzydkie, drogie i oferowały ledwie ułamek dzisiejszych funkcji. A właściwie jedną – służyły wyłącznie do dzwonienia.

Dziś telefony komórkowe mieszczą się nawet w najciaśniejszych kobiecych torebkach, możemy je dostać dosłownie za złotówkę, a ilość funkcji potrafi zaskoczyć każdego użytkownika.

Technologia poszła tak do przodu, że telefony komórkowe przejęły funkcje wielu innych urządzeń. Nie tylko elektronicznych.

Służą nam bowiem za zegarki, kalendarze i przenośne konsole do gier. Za pomocą telefonów komórkowych sprawdzimy również pogodę, pocztę, a także poczytamy najnowsze wiadomości z różnorakich portali informacyjnych.

Są to również całkiem pojemne odtwarzacze plików mp3, a coraz częściej również filmów.