Procesory, karta graficzna

Jednym z najważniejszych elementów w budowie komputerów są bez wątpienia procesory. To od ich wydajności zależy ogólna szybkość pracy poszczególnych programów. Dlatego przy zakupie własnego komputera warto postarać się, aby procesory były jak najszybsze.

Z tego też powodu dużym sukcesem cieszą się chipsety wyposażone w cztery rdzenie – każdy z nich posiada zwykle częstotliwość taktowania na poziomie 2-3 GHz, co łącznie może dać nawet 12 GHz mocy obliczeniowej.

Procesory dostępne w sklepach internetowych różnią się między sobą parametrami, a także rodzajem łącza. Decydują się więc na konkretny model musimy zwrócić uwagę na to, by pasował on do posiadanej przez nas płyty głównej. Jeśli jeszcze jej nie wybraliśmy, warto wziąć pod uwagę najlepszy model dopiero po wyborze procesora.

Jako, że za grafikę wyświetlaną na ekranie monitora odpowiada karta graficzna, warto postarać się, aby była ona jak najlepsza. Z tego też powodu nie powinniśmy oszczędzać na tym elemencie – zwłaszcza, jeśli komputer składany przez nas będzie wykorzystywany głównie do wymagających gier komputerowych, lub też tworzenia trójwymiarowej grafiki.

Karta graficzna zamontowana wewnątrz naszego „blaszaka” powinna być jak najlepsza. Cena tych naprawdę wydajnych podzespołów zaczyna się jednak w granicach 700 zł i niknie gdzieś przy kilku tysiącach. W tej minimalnej kwocie dobra karta graficzna posiada zazwyczaj 1 lub 2 GB pamięci, a także wyjście HDMI, które umożliwi podłączenie jej do nowszych monitorów, telewizorów, a nawet projektora. Dzięki temu obraz z komputera wyświetlimy bez problemu na ścianie.